

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 7.5 Ω |
| Height | 1.01 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 115 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 225 mW |
| Power Dissipation | 225 mW |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 50 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 115 mA |
| Rds On Max | 7.5 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Element Configuration | Single |
| Drain to Source Resistance | 7.5 Ω |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 2.5 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 346
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05932
Ext.Price$0.05932
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05932 | $0.05932 |
| 10 | $0.02966 | $0.29660 |
| 50 | $0.02655 | $1.32750 |
| 100 | $0.02377 | $2.37700 |
| 500 | $0.02128 | $10.64000 |
| 1000 | $0.01905 | $19.05000 |
| 3000 | $0.01705 | $51.15000 |
| 5000 | $0.01625 | $81.25000 |
| 10000 | $0.01548 | $154.80000 |
